Przedmiot działalności
Zespół Placówek Edukacyjnych w Nowym Dworze Mazowieckim tworzą dwie szkoły: Specjalna Szkoła Podstawowa im. Marii Grzegorzewskiej oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy.
W placówce naukę pobierają uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim na wniosek rodzica oraz posiadający aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Nauka odbywa się w małych zespołach klasowych. Na zajęciach panuje atmosfera akceptacji i zrozumienia. Metody i formy pracy dostosowywane są przez nauczycieli do każdego ucznia indywidualnie.
Zespół Placówek Edukacyjnych prowadzi także zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, nauczanie indywidualne oraz zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim.
Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i/lub autyzmem realizują tę samą podstawę programową, co uczniowie w normie intelektualnej, jednak na podstawie indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego, który zawiera niezbędne dostosowania do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia.
Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym realizują podstawę programową kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Realizowane przez nich zajęcia obowiązkowe to: funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia rozwijające kreatywność oraz wychowanie fizyczne.
W Szkole Przysposabiającej do Pracy uczniowie uczestniczą w zajęciach edukacyjnych: funkcjonowanie osobiste i społeczne, zajęcia rozwijające komunikowanie się, zajęcia kształtujące kreatywność, wychowanie fizyczne oraz przysposobienie do pracy. W obrębie przedmiotu "przysposobienie do pracy" zajęcia realizowane są w podziale na pracownie: gastronomiczną, cukierniczą, ogrodniczą, techniczną, biurową, dekoratorską i gospodarstwa domowego.
Na terenie placówki realizowane są zalecenia zawarte w orzeczeniach. Uczniowie uczestniczą w zajęciach z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz zajęciach rewalidacyjnych. Zespół Placówek Edukacyjnych organizuje następujące zajęcia: logopedia, integracja sensoryczna, gimnastyka korekcyjna, trening umiejętności społecznych, zajęcia usprawniające ruchowo, zajęcia usprawniające mowę, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne oraz inne zajęcia wyrównawcze oraz rozwijające zainteresowania uczniów.
Działania edukacyjne ukierunkowane są na zaspokajanie specjalnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych. Są dostosowane do możliwości psychofizycznych uczniów i wspierają ich aktywność oraz uczestniczenie w różnych czynnościach. Przy ustalaniu kierunków pracy uwzględniane są: indywidualne tempo rozwoju, kompetencje komunikacyjne, zainteresowania, uzdolnienia i mocne strony ucznia. Celem jest maksymalny rozwój predyspozycji i możliwości uczniów, poprawa ich samodzielności i funkcjonowania w społeczeństwie.
Naczelną zasadą kadry pracującej z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych jest szacunek, akceptacja, indywidualizacja, wsparcie oraz troska o dobro, bezpieczeństwo i rozwój każdego ucznia.
Osoby odpowiedzialne
Autor: | Katarzyna Święćkowska |
Odpowiada: | Katarzyna Święćkowska |
Wytworzył: | Katarzyna Święćkowska |
Data ostatniej zmiany: | 2024-03-14 10:08:32 |
Archiwum
Statystyki
Odwiedzin na stronie: | 437 |