Wstęp
Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944) (zwane dalej Muzeum Treblinka) zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do Biuletynu Informacji Publicznej Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)
Daty publikacji i aktualizacji
Data publikacji strony internetowej: 2019-01-15
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2019-01-15
Status pod względem zgodności z ustawą
Biuletyn Informacji Publicznej Muzeum Treblinka jest częściowo zgodny z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie sporządzono dnia 2025-03-27
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Skróty klawiaturowe
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Dostępne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych:
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Katarzyna Kaczorowska, k.pietrzykowska@muzeumtreblinka.eu. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 25 781 16 58. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Informacje na temat procedury
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
DOSTEPNOŚĆ
Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944), Wólka Okrąglik 115, 08-330 Kosów Lacki
Muzeum w Treblince usytuowane jest na północny wschód od Warszawy. Można do niego dojechać samochodem lub komunikacją publiczną.
Muzeum znajduje się w pobliżu głównych dróg. Zjazd do muzeum oznaczony jest odpowiednimi znakami informacyjnymi. Dojazd z Warszawy zajmuje około 2 godzin.
Współrzędne GPS: 52.63511309843862, 22.053823506941285
Parking
Na parkingu przy Punkcie Informacyjnym jest wyznaczone jedno miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
Wystawa stała
Wejście do budynku Muzeum dla osób z niepełnosprawnościami odbywa się wejściem głównym. Przed wejściem do budynku znajdują się schody, przy schodach, równolegle do ściany budynku, po lewej stronie znajduje się podjazd z poręczą dla osób poruszających się na wózkach. Wystawa stała znajduje się na jednym poziomie. Po wystawie stałej można poruszać się na wózku. W pomieszczeniu, gdzie eksponowane są macewy (nagrobki żydowskie), zainstalowano podest ułatwiający przejazd do wystawy gdzie znajdują się informacje o obozie pracy. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze budynku tuż przy wejściu głównym. Do stali konferencyjnej można dostać się za pomocą schodów lub windy. Przyciski sterujące windą mają opisy w alfabecie Braille’a oraz posiadają duże oznaczenia.
Po wejściu do budynku, należy przejść przez kolejne szklane drzwi do pomieszczenia gdzie znajduje się główna wystawa. Po prawej stronie od wejścia są kasy. Osoba na wózku może podjechać do kasy z lewej strony.
Tereny poobozowe
Tereny otwarte muzeum (tereny poobozowe) nie są przystosowane do poruszania się osób z niepełnosprawnościami. Ze względu na znajdujące się w Czarnej Drodze macewy (nagrobki żydowskie) na tereny poobozowe nie ma możliwości wjazdu samochodem. W Muzeum nie ma oznaczeń kontrastowych.
Na stronie muzeum zamieszczone jest wirtualne zwiedzanie terenów poobozowych oraz wystawy stałej.
Na teren Muzeum można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Dostępność komunikacyjna
W Muzeum nie ma pętli indukcyjnych.
W budynku muzeum, przy wejściu na wystawę znajdują się podstawowe informacje o historii Obozu Zagłady Treblinka II i Obozu Pracy Treblinka I zapisane w alfabecie Braille’a.
Muzeum nie posiada tłumacza języka migowego.
Filmy wyświetlane w budynku muzealnym nie mają audiodeskrypcji i tłumaczenia na polski język migowy (PJM).
W muzeum dostępny jest przewodnik dostosowany dla osób z dysfunkcjami intelektualnymi pt. „Historia o smutnych miejscach, czyli o Karnym Obozie pracy Treblinka I i Obozie Zagłady Treblinka II”. Przewodnik wydany jest w dwóch częściach. Tekst opracowany jest w formie łatwej do czytania.
Na stronie w zakładce wystawy stałe i czasowe dostępne są wszystkie wystawy czasowe.
Autor: | Katarzyna Kaczorowska |
Odpowiada: | Iwona Wasilewska |
Wytworzył: | Katarzyna Kaczorowska, Iwona Wasilewska |
Data ostatniej zmiany: | 2025-03-31 13:38:02 |
Odwiedzin na stronie: | 1226 |