Biuletyn Informacji Publicznej
Szkoła Muzyczna I stopnia w Głogowie Małopolskim
drukuj

Archwium - Dokumenty

Regulamin Rady Pedagogicznej
Szkoły Muzycznej I stopnia w Głogowie Małopolskim

 

§ 1


1. Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem szkoły realizującym zadania dotyczące kształcenia, wychowania i opieki wynikające ze statutu szkoły oraz innych regulaminów wewnętrznych. Rada w formie uchwał zatwierdza, opiniuje i wnioskuje w sprawach związanych z działalnością dydaktyczną, wychowawczą i organizacyjną szkoły.
2. Rada Pedagogiczna działa w oparciu o Ustawę o Systemie Oświaty z dnia 7 września 1991 r. z późniejszymi zmianami oraz Statut Szkoły.
3. Rada obraduje na zebraniach organizowanych przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym semestrze w związku z klasyfikowaniem i promowaniem uczniów, po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz w miarę bieżących potrzeb.
4. W strukturze Rady Pedagogicznej działają komisje, zespoły przedmiotowe oraz zespół wychowawczy.
5. W skład Rady Pedagogicznej wchodzą: Dyrektor jako przewodniczący i wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole.

§ 2


1. W zebraniach Rady Pedagogicznej lub w określonych punktach programu tych zebrań mogą uczestniczyć z głosem doradczym osoby zaproszone przez przewodniczącego Rady za zgodą lub na wniosek Rady Pedagogicznej np.: pracownicy administracji i obsługi, przedstawiciele Rady Rodziców, samorządu uczniowskiego, pielęgniarka szkolna, specjaliści w zakresie omawianej problematyki.

§ 3


Do zadań Rady Pedagogicznej należy:

1. Planowanie i organizowanie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.
2. Okresowe i roczne analizowanie i ocenianie stanu nauczania, wychowania i opieki oraz organizacyjnych i materialnych warunków pracy szkoły.
3. Kształtowanie postaw obywatelskich, etycznych i zawodowych swych członków zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej i Powszechną Deklaracją Praw Człowieka.
4. Współpraca z rodzicami i opiekunami uczniów.
5. Organizowanie wewnętrznego samokształcenia i upowszechniania nowatorstwa pedagogicznego.
6. Przygotowanie projektu Statutu Szkoły lub jego zmian i uchwalenie go wraz z regulaminami będącymi załącznikami do statutu.

§ 4


Rada zatwierdza:

1. Wyniki klasyfikacji i promocji uczniów.
2. Roczny plan nadzoru pedagogicznego oraz plan pracy szkoły.
3. Wnioski zespołów stałych i doraźnych komisji powołanych przez Radę.
4. Wnioski wychowawców klas i innych pracowników szkoły w sprawie przyznawania uczniom nagród i wyróżnień oraz udzielania kar.
5. Szkolny program wychowawczy, szkolny program profilaktyki, szkolny zestaw programów nauczania.

§ 5


Rada ma prawo do:

1. Występowania z wnioskami w sprawach doskonalenia organizacji nauczania i wychowania.
2. Przedstawiciele Rady mają prawo uczestniczenia w pracach Komisji Konkursowej wyłaniającej kandydata na stanowisko Dyrektora szkoły.
3. Podejmowania uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w szkole.
4. Ustalania harmonogramu organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli.
5. Podejmowania uchwał w sprawie skreślenia ucznia z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie szkoły.
6. Występowania z wnioskiem do stosownych władz o odwołanie ze stanowiska dyrektora.

§ 6


Rada Pedagogiczna opiniuje:

1. Organizację pracy szkoły, w tym tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.
2. Projekt planu finansowego szkoły.
3. Wnioski Dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień.
4. Propozycje Dyrektora uzgodnione z osobami zainteresowanymi w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

§ 7


Przewodniczący Rady Pedagogicznej jest zobowiązany do:

1. Zawiadomienia wszystkich członków Rady o terminie i porządku zebrania z wyprzedzeniem 7 dni. W sytuacjach nadzwyczajnych można posiedzenie Rady zwołać w terminie krótszym niż 7 dni.
2. Prowadzenia i przygotowywania zebrania Rady Pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadamianie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania, podpisuje uchwały, podpisuje protokół z zebrania Rady, realizuje uchwały.
3. Dbania o atmosferę życzliwości, koleżeństwa i zgodnego współdziałania wszystkich członków Rady Pedagogicznej.
4. Składania przed Radą Pedagogiczną sprawozdań dotyczących wykonania uchwał.
5. Dbania o autorytet Rady, ochrony praw i godności nauczycieli.
6. Analizowania stopnia realizacji uchwał Rady.
7. Przedstawiania Radzie Pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym, ogólnych wniosków wynikających ze sprawowania nadzoru pedagogicznego oraz informacji o działalności szkoły.
8. Zapoznania Rady Pedagogicznej z rocznym planem nadzoru pedagogicznego.

§ 8


Członek Rady Pedagogicznej jest zobowiązany do:

1. Współtworzenia atmosfery życzliwości, koleżeństwa i zgodnego współdziałania wszystkich członków Rady.
2. Czynnego uczestniczenia we wszystkich zebraniach i pracach Rady oraz w komisjach, do których został powołany oraz w wewnętrznym doskonaleniu zawodowym.
3. Realizowania uchwał Rady także wtedy, kiedy zgłosi do nich swoje zastrzeżenia (głosował przeciw lub wstrzymał się od głosu).
4. Składania przed Radą dwa razy w roku sprawozdania z wykonania powierzonych zadań.
5. Przestrzegania postanowień prawa szkolnego oraz wewnętrznych zarządzeń Dyrektora.
6. Przestrzegania tajemnicy obrad Rady. Do nie ujawniania spraw poruszanych na posiedzeniach Rady Pedagogicznej, które mogą naruszyć dobro osobiste uczniów, rodziców a także nauczycieli i innych pracowników szkoły.
7. Doskonalenia zawodowego w ramach istotnych potrzeb szkoły i indywidualnych możliwości nauczyciela.
8. Uczestniczenia w posiedzeniach Rady Pedagogicznej, a w przypadku bardzo ważnych okoliczności usprawiedliwiających nieobecność, Dyrektor szkoły może zwolnić członka Rady z obecności w posiedzeniu.
9. Przedłożenia wyjaśnienia nieobecności na posiedzeniu Rady najpóźniej w ciągu trzech dni po posiedzeniu do przewodniczącego Rady; nieusprawiedliwiona nieobecność jest traktowana jako uchybienie w obowiązkach pracowniczych

§ 9


Organizacja pracy Rady Pedagogicznej:

1. Rada Pedagogiczna wykonuje swoje zadania zgodnie z rocznym planem pracy szkoły.
2. Rada obraduje na zebraniach organizowanych przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym semestrze w związku z klasyfikowaniem i promowaniem uczniów, po zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz w miarę bieżących potrzeb.
3. Rada Pedagogiczna, dotycząca promowania i klasyfikowania uczniów klas programowo najwyższych Szkoły Zawodowej, może być organizowana oddzielnie i skład Rady może być ograniczony do nauczycieli uczących w tych klasach.
4. Zebrania Rady są organizowane z inicjatywy Dyrektora, organu prowadzącego szkołę, organu sprawującego nadzór pedagogiczny lub co najmniej 1/3 członków Rady.
5. Wniosek o zwołanie Rady powinien mieć formę pisemną i zawierać spis spraw wymagających zwołania zebrania Rady oraz pożądany termin jego przeprowadzenia.
6. Rada Pedagogiczna w realizacji swych zadań współpracuje z innymi organami szkoły, nie naruszając ich kompetencji stanowiących.

§ 10


Zasady i tryb podejmowania uchwał przez Radę Pedagogiczną:

1. Rada podejmuje uchwały na posiedzeniach Rady Pedagogicznej.
2. Wniosek może zgłosić każdy członek Rady. Powinien on być rozpatrzony przez Radę Pedagogiczną poprzez głosowanie.
3. Uchwały Rady Pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności, co najmniej połowy jej członków. Zwykła większość jest to taka liczba głosów "za", która przewyższa co najmniej o jeden głos liczbę głosów "przeciw", pomija się głosy wstrzymujące.
4. Z projektem uchwały nie wynikającej z porządku obrad Rada Pedagogiczna powinna zostać zapoznana przed swoim posiedzeniem (projekt takiej uchwały powinien zostać wyłożony do wglądu w sekretariacie szkoły z informacją o tym fakcie w pokoju nauczycielskim co najmniej na 3 dni przed planowanym posiedzeniem). Projekt takiej uchwały może znaleźć się w porządku obrad w wyniku głosowania (większością głosów).
5. Uchwały są podejmowane w głosowaniu jawnym przez podniesienie ręki. Głosowanie przeprowadza osoba prowadząca zebranie.
6. Głosowanie tajne dotyczy uchwał odnoszących się do obsadzania stanowisk kierowniczych oraz delegowania przedstawicieli Rady do innych organów lub innych, które zostaną uznane przez Radę Pedagogiczną za konieczne do przegłosowania tajnego. W głosowaniu tajnym członkowie Rady głosują kartkami do głosowania, przygotowanymi przez osobę prowadzącą zebranie. Głosowanie przeprowadza trzyosobowa komisja skrutacyjna, wybierana spośród członków Rady.
7. Uchwały Rady obejmują wszystkich pracowników szkoły i uczniów.
8. Dyrektor szkoły ma prawo zawiesić do wyjaśnienia wykonanie uchwał Rady Pedagogicznej niezgodnych z obowiązującymi przepisami prawa (mogą one dotyczyć:
-zatwierdzania planów pracy szkoły po zaopiniowaniu przez radę rodziców
-podejmowania uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów
-podejmowania uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych w szkole, po zaopiniowaniu ich przez radę rodziców
-ustalenia organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły
-podejmowania uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów).

O zawieszeniu uchwały Dyrektor niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący szkołę oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Organ sprawujący nadzór uchyla uchwałę w razie jej niezgodności z przepisami prawa w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę. Decyzja organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą jest ostateczna.

§ 11


1. Zebrania Rady Pedagogicznej są protokołowane. Termin sporządzenia protokołu nie może przekroczyć 14 dni .
2. Podstawowym dokumentem działalności Rady są księgi protokołów.
3. Po zakończeniu każdego roku szkolnego protokoły wraz z załącznikami zastaną zbindowane u introligatora.
4. Protokół zebrania Rady wraz z listą obecności jej członków podpisuje Dyrektor szkoły i protokolant.
5. Księgi protokołów udostępnia się zatrudnionym nauczycielom, upoważnionym przedstawicielom organu prowadzącego szkołę oraz sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą.
6. Członkowie Rady powinni zapoznać się z treścią protokołu. Ewentualne uwagi do treści protokołu zainteresowany powinien złożyć w formie pisemnej do przewodniczącego Rady najpóźniej na 2 dni przed kolejnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej. Poprawki powinny być głosowane, po czym następuje przyjęcie lub odrzucenie protokołu poprzez głosowanie lub jeśli nie wpłynęły uwagi protokół uznaję się za przyjęty.

§ 12


Przyjmuje się następujący porządek obrad Rady Pedagogicznej.

1. Ustalenie liczby członków rady obecnych na posiedzeniu poprzez podpisanie listy obecności. Ustalenie, czy na sali znajduje się wymagane dla prawomocności uchwał quorum (quorum oznacza frekwencję członków Rady równą co najmniej jej połowie plus jeden).
2. Zatwierdzenie porządku obrad (Rada zatwierdza porządek obrad w drodze głosowania po stwierdzeniu prawomocności obrad).
3. Wybór komisji lub zespołów pomocniczych.
4. Realizacja porządku obrad.
5. Wnioski różne, wolne głosy.
6. Zakończenie obrad.

§ 13


1. Zmiana regulaminu odbywa się w trybie i na zasadach właściwych dla jego uchwalenia.
2. Uchwała nowelizująca wymienia uchylane, zmieniane lub uzupełniane przepisy i podaje nową treść przepisów.
3. Jeżeli liczba zmian w regulaminie jest znaczna, przewodniczący opracowuje i ogłasza tekst jednolity regulaminu.

§ 14

 

Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Radę Pedagogiczną Szkole Muzycznej I stopnia w Głogowie Maopolskim

 

Rada Pedagogiczna zatwierdziła niniejszy dokument w dniu …............ r. uchwałą nr /2011/2012.

 

Podpis przewodniczącego Rady Pedagogicznej

 

Dyrektor

Osoby odpowiedzialne

Autor:Aleksandra Fortuna-Miturska
Odpowiada:Aleksandra Fortuna-Miturska
Wytworzył:Aleksandra Fortuna-Miturska
Data ostatniej zmiany:2020-10-20 20:18:11
Powrót

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 1426
×

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Dowiedz się więcej.