drukuj
Powrót
Archwium - Informacje dla rolników
- WYTYCZNE GLW ODNOŚNIE ZAPOBIEGANIA OBCINANIU OGONKÓW U ŚWIŃ:
- https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/ochrona-zwierzat-gospodarskich
-
KOMUNIKAT PLW -ASF- zał. 00
- Rozporządzenie MRiRW z dnia 8 maja 2023r.- zmniejszone wymagania odnośnie bioasekuracji w przypadku utrzymywania świń w celu produkcji mięsa na użytek własny:https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230000866/O/D20230866.pdf
-
PTASIA GRYPA - Zalecenia dla hodowców drobiu:
https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/zasady-ochrony-drobiu-przed-grypa-ptakow
- Powiatowy Lekarz Weterynarii w Opolu Lubelskim informuje, że z dniem 21.04.2023r. wchodzi w życie rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/594 z dnia 16 marca 2023r.
ustanawiające środki szczególne w zakresie zwalczania chorób w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, oraz uchylające rozporządzenie wykonawcze (UE) 2021/605. Załącznik III cytowanego rozporządzenia określa wzmocnione środki bioasekuracji dla zakładów (gospodarstw), w których utrzymywane są świnie, znajdujących się w obrębie obszarów objętych ograniczeniami I, II i III.
Powiat opolski znajduje się w obszarze objętym ograniczeniami II. Zasady określone w załączniku III rozporządzenia 2023/594 dotyczą wszystkich gospodarstw utrzymujących świnie (w tym gospodarstw, które nie miały dotychczas zatwierdzonych planów bioasekuracji), które zamierzają dokonywać przemieszczeń świń w obrębie obszarów, jak i poza nie.
Oznacza to, że z dniem 21.04.2023r. w przypadku jakichkolwiek przemieszczeń z siedziby stada (np. sprzedaży tuczników/warchlaków/prosiąt), oprócz spełnienia dotychczasowych wymagań będzie konieczne: - posiadanie planu bioasekuracji zatwierdzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii (zał. III, ust. 2, pkt i) obejmującego m.in.:
- ustanowienie „czystych” i „brudnych” stref,
- wizyta co najmniej dwa razy do roku urzędowego lekarza weterynarii ,
- ciągły nadzór poprzez badania w kierunku identyfikacji patogenów wywołujących afrykański pomór świń poprzez pobranie prób z wynikiem negatywnym w każdym tygodniu (liczonym od poniedziałku do niedzieli) od co najmniej dwóch pierwszych martwych świń w wieku powyżej 60 dni, lub w przypadku braku takich martwych zwierząt w wieku powyżej 60 dni, na wszystkich martwych świniach po odsadzeniu, z każdego budynku (art. 16 ust. 1 pkt c, ppkt (i) oraz (ii)).
W związku z powyższym w przypadku planowania przemieszczenia świń po 21.04.2023r. (np. do rzeźni lub do innego gospodarstwa) winni Państwo zgłosić się wcześniej do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii i przedłożyć plan bioasekuracji, dostosować gospodarstwo do obowiązujących przepisów (wyznaczenie stref), a także dokonywać zgłoszeń padłych sztuk, celem pobrania prób do badań monitoringowych w kierunku ASF.
Jeśli nie zdecydują się Państwo na dostosowanie do przepisów opisanych powyżej, utrzymywanie świń będzie możliwe wyłącznie na potrzeby własne (ubój gospodarczy), a warunki utrzymywania określa rozporządzenie MRiRW z 10 sierpnia 2021r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.
- PILNE !!! dla hodowców świń- Informacja Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie planu bezpieczeństwa biologicznego
- ASF-nowe wytyczne!!!- zał. 21
- KOMUNIKAT GŁÓWNEGO LEKARZA WETERYNARII O RYZYKU WYSTĄPIENIA GRYPY PTAKÓW W POLSCE. - zał. 20.
- Łańcuch żywnościowy dla zwierząt kierowanych do uboju.zał 19
- ZNAKOWANIE ŚWIŃ-ulotka-zał. 18
- Ulotka strefa czerwona-obszar objęty ograniczeniami- zał.14
- Materiały dla hodowców świń w związku z bioasekuracją: http://www.arimr.gov.pl/identyfikacja-i-rejestracja-zwierzat.html
UWAGA-zmiana rozporządzenia ASF- warunki utrzymywania świń od marca 2018r.-zał. 11 oraz istotne informacje zał. 12 - Zmiany przepisów dotyczących zgłaszania przemieszczeń trzody chlewnej-zał. 8
- Produkcja mięsa na użytek własny/ wymagania weterynaryjne/- zał. 1
- Afrykański Pomór Świń/ulotka informacyjna/- zał. 2
- Identyfikacja zwierząt- zał. 3
- Informacja o uboju z konieczności- zał.4
- ASF-materiały szkoleniowe dla hodowców trzody-zał 5 i 6
- ASF- jak chronić świnie przed ASF-szkolenie -zał. 7
- PTASIA GRYPA- zalecenia od 06.04.2017r.- zał. 9
- INFORMACJA DLA HODOWCÓW DROBIU zał. 10
Osoby odpowiedzialne
Autor: | Mariusz Zalewski |
Odpowiada: | Mariusz Zalewski |
Wytworzył: | Mariusz Zalewski |
Data ostatniej zmiany: | 2023-10-11 10:16:55 |
Statystyki
Odwiedzin na stronie: | 2580 |