Archwium - Polityka ochrony dzieci

Standardy Ochrony Małoletnich

Polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem

 

 

1.      Wstęp

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez osoby zaangażowane w działalność Muzeum Pogranicza w Działdowie, zwanego dalej Muzeum jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Osoby zaangażowane mają obowiązek traktować każde dziecko z należnym mu szacunkiem uwzględniając przy tym jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez osoby zaangażowane wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Osoby zaangażowane, realizując te cele, działają w ramach obowiązującego prawa oraz przepisów wewnętrznych Muzeum.

2.      Podstawowe informacje i definicje

  1. Osoba zaangażowana – osoba wykonująca jakiekolwiek czynności w związku z działalnością Muzeum (Dyrektor Muzeum/ Pracownicy Muzeum/ Rodzic/Opiekun prawny dziecka/ Rodzic zastępczy/ Wolontariusz/ Instruktor)
  2. Muzeum – Muzeum Pogranicza w Działdowie, ul. Zamkowa 12, 13-200 Działdowo
  3. Organ Nadrzędny – Gmina-Miasto Działdowo
  4. RODO – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
  5. Ustawa o ochronie dzieci – Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606)
  6. Dziecko/ Małoletni – każda osoba do ukończenia 18 r.ż.
  7. Opiekun dziecka lub Reprezentant dziecka – osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny lub rodzic zastępczy.
  8. Zgoda rodzica dziecka – zgoda co najmniej jednego z rodziców dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka decyzję o wyrażeniu zgody podejmuje sąd rodzinny.
  9. Krzywdzenie dziecka – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka przez jakąkolwiek osobę, w tym osoby zaangażowane, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym poprzez jego zaniedbywanie lub zaniechanie realizacji ciążącego obowiązku.
  10. Osoba wyznaczona – wyznaczona przez Dyrektora Muzeum osoba sprawująca nadzór nad realizacją Standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem oraz przyjmująca zgłoszenia o zdarzeniach zagrażających dobru małoletniego.
  11. Dane osobowe dziecka – to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka w rozumieniu art. 4 pkt. 1) RODO.
  12. Procedura / Standardy – to niniejszy dokument Standardy Ochrony Małoletnich w Muzeum Pogranicza w Działdowie.

3.      Zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim, a personelem Muzeum lub organizatora, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich

Procedura wprowadzana jest w celu wypełnienia obowiązku prawnego ciążącego na Muzeum, wynikającego z Ustawy o ochronie dzieci. Procedura określa szczególne środki ochrony małoletnich, których stosowanie służyć ma zapewnieniu ochrony dobra i słusznych interesów dzieci w związku z funkcjonowaniem Muzeum. Osoby zaangażowane zobowiązane są traktować każde dziecko z należytym szacunkiem szanując jego godność, dobra osobiste i potrzeby. Osoby zaangażowane zobowiązane są doceniać i szanować wkład dzieci w podejmowane działania, aktywnie je angażować i traktować równo bez względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd. Wobec dzieci niedopuszczalne jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie. Osoby zaangażowane podejmują swoje działania w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych Muzeum z zachowaniem najwyższej możliwej staranności. Zasady opisane w Procedurze obowiązują wszystkie osoby zaangażowane, bez względu na formę prawną wiążącą te osoby z Muzeum. Znajomość i zaakceptowanie zasad określonych w Procedurze osoby zaangażowane potwierdzają złożeniem pisemnego oświadczenia stanowiącego załącznik nr 3.

4.       Komunikacja z dziećmi

1) W komunikacji z dziećmi zabronione jest:

  1. zawstydzanie, upokarzanie, lekceważenie i obrażanie dzieci, osobom zaangażowanym nie wolno krzyczeć na dzieci, za wyjątkiem sytuacji kiedy to podniesiony ton głosu podyktowany jest okolicznościami faktycznymi, w których zagrożone jest bezpieczeństwo dzieci,
  2. ujawnianie jakichkolwiek informacji wrażliwych dotyczących dziecka wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych dzieci, zakaz ten obejmuje także wizerunek dziecka, informacje o jego sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej, światopoglądowej czy religijnej,
  3. zachowywanie się w obecności dzieci w sposób niestosowny, bądź dwuznaczny, lub w sposób, który może obiektywnie zostać uznany za taki, obejmuje to w szczególności używanie wobec dzieci, w ich obecności wulgarnych słów, gestów, żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej oraz wykorzystywanie wobec dziecka relacji władzy lub przewagi fizycznej (zastraszanie, przymuszanie, groźby).
  1.  

2) Osoby zaangażowane zobowiązane są w komunikacji z dziećmi:

  1. zachowywać cierpliwość i należyty im szacunek,
  2. słuchać uważnie dzieci i udzielać im odpowiedzi adekwatnych do ich wieku, rozwoju i zaistniałej sytuacji,
  3. podejmując decyzje dotyczące dziecka, informować je o tym i starać się brać pod uwagę jego oczekiwania,
  4. szanować prawo dziecka do prywatności, a jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności, w związku z koniecznością ochrony dziecka, wyjaśniają dziecku zaistniałą sytuację i powody działania,
  5. jeśli pojawi się konieczność porozmawiania z dzieckiem/rozmowy na osobności, pozostawić uchylone drzwi do pomieszczenia w którym prowadzona jest rozmowa i zadbać, o to aby pozostawać w zasięgu wzroku innych, jeżeli sytuacja tego wymaga można poprosić drugą dorosłą osobę o obecność podczas takiej rozmowy z dzieckiem,
  6. zapewnić dzieci, że jeśli czują się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, wobec konkretnego zachowania, czy słów wypowiedzianych, mogą o tym powiedzieć każdej dorosłej osobie w Muzeum.
  1.  

5.       Działania z dziećmi

 

 

6.       Kontakt fizyczny z dziećmi

 

 

 

 

 

Pliki

Osoby odpowiedzialne

Autor:MUZEUM
Odpowiada:MUZEUM
Wytworzył:MUZEUM
Data ostatniej zmiany:2025-02-17 11:17:37

Statystyki

Odwiedzin na stronie: 33